Интересное

Таємниця тунелю під Дніпром

Таємниця тунелю під Дніпром


27 Январь 2014

Таємниця тунелю під Дніпром

Київ, як і будь-яке інше місто, має та­ємниці. Ось, наприклад, тунель під Дніпром. Власне, назвати це секретом можна тільки умовно, бо ще живі кілька учасників будівництва підземного шляху, котрий мав пролягати під руслом головної ріки України.

Один із них, а са­ме Самуїл Аронович Ямпольський, кот­рий недавно відзначив своє 92-річчя, роз­повів деякі деталі грандіозного проекту.

Історія підземок, а їх у нашому місті про­кладали під Дніпром аж дві, бере початок у далекому 1936-му, коли СРСР розпочав готуватися до війни.

Наступальної чи обо­ронної — то не надто важливо. Адже за обох варіантів найуразливішими є мости. Отож прагнення сховати ці стратегічні об’єкти від ворожого ока — цілком зрозу­міле.

Один тунель вирішили зводити на північній околиці Києва — від Петрівки до Вигурівщини, другий — на південній, са­ме від Чапаєвки до Осокорків. За виконан­ня далекосяжних планів відповідав Нарко­мат шляхів сполучення.

Начальником бу­дівництва призначили Михайла Терпігорєва — сина відомого російського гірничого інженера. Керували роботами переважно московські фахівці. Ясна річ, залучали й місцевий люд — насамперед морально стійких громадян, з високим професійним рівнем.

На етапі підготовки виконали колосаль­ний обсяг робіт: облаштували під’їз­ні шляхи, спорудили бетонні скле­піння, склади, лінії електропередач, житлові будинки, гуртожитки, їдаль­ні… Загалом працювало 12 тисяч осіб. І все це тихо, без розголосу.

Як того й прагнули тодішні вожді. Що робилося в СРСР напередодні війни, тепер добре відомо. За необережне слово можна було радикально змі­нити прописку, попрямувавши за кілька тисяч кілометрів на схід чи північ.

На південному відрізку роботи просувалися швидше, ніж на північ­ному. Глибина залягання майбутньої траси визначала спосіб будівництва. Так, на підходах до Дніпра спочатку копали котловани, а на глибині по­над десять метрів застосовували ме­тод щитового проходження.

Щоб прискорити темпи, звели три секції, в яких встановили чотири прохід­ницьких щити. Дорога пролягала че­рез осірів Водників. Саме там і роз­ташували тунельну секцію з найдов­шою вертикальною частиною — шахтою.

Через неї подавали матері­али, стиснене повітря та механізми, вибирали грунт, піднімали і спускали ро­бітників.
Змонтували два щити, які мали пройти під головним руслом і правобережною протокою. Потім їх повинні були підвести до тунельних секцій на берегах.

Глибина прокладання шляху сягала 30 метрів, зовніш­ній діаметр «труби» із чавунних тюбінгів становив 8,2 метра. Що це була за спору­да, можна побачити й сьогодні.

Попри май­же сімдесятирічний вік, вона добре зберег­лася. Інша річ, що мало хто здогадується, який раритет височіє над Дніпром.
До середини липня 1941-го встигли про­йти майже чверть загальної довжини південного тунелю.

Найдовшу його ділянку (майже 400 метрів) збудували з використанням щита. Приблизно таку ж (до 500 метрів) звели на правому березі. Й нині вона тягнеться уздовж шляху на острів Вод­ників.

Утім, частково затоплена внаслідок підняття рівня води після створення Ка­нівського гідровузла. Фрагмент підземки зберігся й на лівому березі Дніпра, в райо­ні Осокорків.

На північному об’єкті зробили порівня­но небагато: встигли тільки змонтувати тунельну секцію, встановивши в ній прохід­ницький щит. Саме вона й бовваніє на­впроти житлового масиву Оболонь з кіло­метр вище від Московського моста. Сво­го часу її використовували як склад.

Те­пер там віють вітри, ночами ухкають сови й ховаються від негоди безпритульні соба­ки. А невтаемничені кияни дивуються: що воно за доісторична істота оселилася на наших берегах? І не знають, що то лише пам’ятка нездійснених проектів.
Віктор Вишневський, «Хрещатик»